Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. 

[X] ZamknijDowiedz się więcej »

Preghiera - GIDON KREMER

Znajdź więcej: GIDON KREMER| Klasyka
Preghiera
data premiery: 2017-02-24
nr katalogowy:

Gwiazdorskie “trio marzeń” w pełnym emocji repertuarze epoki rosyjskiego romantyzmu.  
27 lutego  Gidon Kremer obchodzi swoje 70 urodziny. Uczci je premierą wyjątkowego nagrania muzyki kameralnej, w którym towarzyszą mu: wybitny pianista młodego pokolenia -  Daniil Trifonov oraz ceniony wiolonczelista Giedrė Dirvanauskaitė.
Album pełen jest współzależności, a jego koncepcja jest przejrzysta i zrozumiała.  Ani Gidon Kremer, ani żaden z jego muzycznych kompanów nie przywiązuje wagi do wirtuozerskich popisów. Zależy im na odkryciu prawd i dotarciu do przekazu, który ukryty jest w muzyce. “Według mnie – tłumaczy Kremer - bycie artystą zawsze wiąże się z powołaniem”. Po czym dodaje: “Nie chciałbym, żeby zabrzmiało to pretensjonalnie, ponieważ to nie ja jestem w tym wszystkim ważny. To muzyka jest źródłem, z której czerpię energię. Ja tylko próbuję przekazać tę energię słuchaczom. Czynię to za pomocą nut, wykonując dany repertuar, dzięki muzykom, których wybieram. Szukam takich, z którymi będę mógł swobodnie konwersować w języku muzyki”.
Kremer znalazł właściwych instrumentalistów w osobach Daniila Trifonova oraz Giedrė’a Dirvanauskaitė’a. Wszystkich trzech artystów łączy głęboka przyjaźń.
Dla Trifonova jest to kolejny rozdział w dyskografii, który muzyk dedykuje wybitnemu pianiście i kompozytorowi, swojego idolowi – Rachmaninowowi. Oddaje również pokłon swojemu przyjacielowi i mentorowi – Gidonowi Kremerowi. Dirvanauskaitė to z kolei uznany wiolonczelista, który świetnie czuje się w świecie muzyki kameralnej, Występował razem z Kremerem już wiele razy, między innymi w roli pierwszego wiolonczelisty zespołu Kremerata Baltica.
Oba tria fortepianowe Rachmaninowa opatrzone są przydomkiem  "Elegiaque" (żałobny). Są to mroczne, pełne pasji dzieła skomponowane pod wyraźnym wpływem Czajkowskiego. Pierwsze z nich to krótki utwór, który charakteryzuje typowa dla Słowian sentymentalność. Drugie, to osobiste upamiętnienie Czajkowskiego, które z jednej strony celebruje jego życie i twórczość, z drugiej zaś - opłakuje śmierć.  Specjalnym bonusem na płycie jest utwór „Preghiera” (Modlitwa), poruszająca transkrypcja słynnego tematu z II Koncertu Fortepianowego Rachmaninowa na fortepian i skrzypce, autorem której jest Fritz Kreisler.
Grając Rachmaninowa na żywo, trio spotkało się z wielkim uznaniem:
“Kremer nie chciał być za wszelką cenę modny. W zamian, niczym Czechow, odnajdywał inspirację w rozmaitych zawiłościach. Trifonov wniósł koncentrację i dzikość, a Dirvanauskaite dodał frenetyczną, uduchowioną ekspresję. To był koncert życia!” – LA Times

Tracklista - CD 1

1. Sergei Rachmaninov / Fritz Kreisler - Preghiera
2. Sergei Rachmaninoff - Trio elegiaque_No_2_Op_9 - I Moderato
3. Sergei Rachmaninoff - Trio elegiaque_No_2_Op_9 - II Quasi variazione
4. Sergei Rachmaninoff - Trio elegiaque_No_2_Op_9 - III Allegro risoluto
5. Sergei Rachmaninoff - Trio elegiague_No_1

Aktualności

więcej ›
ECM Records w serwisach streamingowych!
2017-11-17

Kultowa wytwórnia ECM Records rozpoczyna streaming i rozszerza współpracę z Universal Music Group o globalną dystrybucję cyfrową Monachium/Berlin,17 listopada 2017 –Słynna ... więcej ›

Archiwum wiadomości ›

Nowości płytowe

więcej ›
Winter Songs
Winter Songs OLA GJEILO
Kraina Lodu: Przygoda Ola...
Kraina Lodu: Przygoda Ola... SOUNDTRACK
Zimowe graffiti 2
Zimowe graffiti 2 LADY PANK

Zapowiedzi

więcej ›
Who Built The Moon?
Who Built The Moon? NOEL GALLAGHER'S HIGH FLYING BIRDS
Coco
Coco SOUNDTRACK
Amore
Amore ANDRE RIEU