Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. 

[X] ZamknijDowiedz się więcej »

A Worcester Ladymass - TRIO MEDIAEVAL

Znajdź więcej: TRIO MEDIAEVAL| Klasyka
A Worcester Ladymass
data premiery: 2011-02-25
nr katalogowy: 00028947642152

Piąty album Trio Mediaeval nagrany dla prestiżowej wytwórni ECM. „A Worcester Ladymass” to rekonstrukcja mszy wotywnej z XIII wieku (poświęconej Najświętszej Maryi Pannie), dokonana w oparciu o manuskrypty pochodzące z Opactwa Benedyktynów z Worcester. Dodatkowe części skomponował współczesny kompozytor Gavin Bryars, który zaproponował by jego utwory wtopić w tkankę płyty umieszczając je między kompozycjami średniowiecznymi. Trio Mediaeval, które tworzą Anna Maria Friman, Linn Andrea Fuglseth i Torunn Østrem Ossum, uznawane jest za jedną z najważniejszych grup wykonujących muzykę średniowiecza i renesansu. Trio ma również w repertuarze muzykę ludową oraz kompozycje współczesne.
„Polifoniczna muzyka była ważną częścią liturgii Opactwa pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, była tchnieniem życia w jednogłosowe melodie obrzędowe” - możemy przeczytać w komentarzu dołączonym do albumu. - „W klasztorze przetrwała duża ilość manuskryptów i odpisów, zachowało się ponad 100 różnych kompozycji. Można znaleźć wśród nich różnorodne rodzaje wielogłosu: skomplikowany kontrapunkt w częściach ordynarium mszalnego, swobodniejszy styl motetów oraz ścisłe reguły stosowane w conductusach. Wszystkie one są dowodem istnienia kwitnącej muzycznej wspólnoty”.
Wykonywanie tej muzyki w obecnych czasach jest czymś więcej niż jedynie „interpretacją”, co podkreśla Anna Maria Friman: „W wykonywaniu muzyki średniowiecznej jest wiele ze zgadywania, trzeba czasem zaufać własnej intuicji. Śpiewając możemy pozwolić sobie na swobodę, polegając często jedynie na naszej wyobraźni”. Trio nie rości sobie pretensji do bycia wiernym „historycznej autentyczności”: „Nie będzie dane nam poznać w jaki sposób ta muzyka brzmiała w średniowieczu i jak była wykonywana. Nie da się odtworzyć prawdziwego, autentycznego stylu śpiewu z tamtych czasów, dlatego postanowiłyśmy nie studiować oryginalnych traktatów opisujących sposób wykonania tej muzyki i zaufać własnym pomysłom.” 

*
Trio Mediaeval powstało w 1997 roku i od razu zdobyło uznanie krytyki oraz melomanów. Swój unikatowy styl i metody pracy rozwinęło współpracując m.in. z Lindą Hirst oraz Johnem Potterem. Joshua Kosman z San Francisco Chronicle nazwał ich debiutancki koncert w San Francisco „jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń roku”. „Słuchając ich perfekcyjnie wykonanego kontrapunktu jest się zdumionym możliwościami ludzkiego głosu” - napisał. „To trzy niezwykłe głosy” - napisał Robert Levine w amerykańskim Stereophile, „które wspaniale komponują się w jedno spójne brzmienie... Trio Mediaeval śpiewa z uczuciem, głębią i – nie wiem czy można to tak ująć – z duszą”. „Najwspanialsza z nowych grup” napisano w brytyjskim Early Music Review: „Ich głosy są czyste i swobodne. O wspaniałej intonacji oraz współbrzmieniu. Inni twórcy próbują przenosić średniowieczny repertuar na głosy sopranowe, ale nikomu nie udało się zrobić tego z takim kunsztem jak tej młodej grupie.”
Na debiutanckiej płycie trio dla ECM, nagranej w 1999 roku „Words Of The Angel”, znalazła się polifoniczna Messe de Tournai z XIV wieku oraz tytułowy utwór autorstwa Ivana Moody'ego. Album „Soir, dit-elle” (nagrany w 2003 roku) wypełniła Missa Alma Redemptoris Mater Leonela Powera oraz kompozycje Gavina Bryarsa, Andrewa Smitha oraz Ivana Moody'ego. Trzeci album trio, „Stella Maris” (2005) zawierał XII i XIII-wieczną muzykę z Anglii i Francji oraz premierowe nagranie Missy Lumen de Lumine koreańskiego kompozytora Sungji Honga. „Folk Songs” (2007) to kolekcja norweskich pieśni ludowych wykonanych z towarzyszeniem tradycyjnych instrumentów perkusyjnych, na których zagrał Birger Mistereggen. Album był nominowany do Grammy w kategorii Best Chamber Music Performance.
Anna Friman i Linn Andrea Fuglseth zaśpiewały na płycie Rolfa Lislevanda „Diminuito”. Friman pojawiła się również na albumue „Cartography”Arve Henriksena, na którym wykorzystano również sample nagrań Trio Mediaeval.


 


Aktualności

więcej ›
Blue Note Records świętuje jubileusz 80-lecia
2019-01-09

Dziedzictwo legendarnego domu wydawniczego zostanie uhonorowane między innymi nowymi seriami winylowymi, filmem dokumentalnym, specjalnymi koncertami i prezentacjami klasycznych grafik Blue Note. ... więcej ›

Archiwum wiadomości ›

Nowości płytowe

więcej ›
21st Century Liability
21st Century Liability YUNGBLUD
Woman Of The World: The B...
Woman Of The World: The B... AMY MACDONALD
Vita Ce N’è
Vita Ce N’è EROS RAMAZOTTI

Zapowiedzi

więcej ›
Nocturne. The Piano Album
Nocturne. The Piano Album VANGELIS
Faure Debussy Szymanowski...
Faure Debussy Szymanowski... RAFAŁ BLECHACZ, BOMSORI KIM
In Search Of Mona Lisa
In Search Of Mona Lisa SANTANA