Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. 

[X] ZamknijDowiedz się więcej »

Purcor - TRYGVE SEIM / ANDREAS UTNEM

Znajdź więcej: TRYGVE SEIM / ANDREAS UTNEM| Jazz
Purcor
data premiery: 2010-10-15
nr katalogowy: 00602527432274

Duet Trygve Seima i Andreasa Utnema ma za sobą trzynastoletnią historię. Utnem, kompozytor muzyki sakralnej, zaprosił w 1997 roku saksofonistę Seima do współpracy. Dwaj muzycy improwizowali na temat psalmów. Koncerty odbywały się w trakcie wybranych kościelnych nabożeństw. „Graliśmy również kilka kompozycji Andreasa oraz moich” - wspomina Seim. Współpraca wkrótce przerodziła się w nieformalne, nieregularne koncerty, a w 2008 roku muzycy zdecydowali się w końcu nagrać wspólną płytę. Album „Purcor” został nagrany w Tøyen Kirke, jednym z kościołów w najstarszej części Oslo. Album noszący podtytuł: Pieśni na saksofon i fortepian, zawiera nowe opracowania części mszalnego ordynarium, folkowe pieśni, swobodnie zaimprowizowane utwory oraz nową wersję medytacyjnej kompozycji Seima „Bhavana” (po raz pierwszy pojawiła się na „Different Rivers”). Andreas Utnem mówi tu o „improwizowanej muzyce kościelnej”.
„Wykształcenie muzyczne Andreasa jest odmienne od mojego” - zauważa Seim. - „…ale zawsze potrafi wydobyć ze mnie to, co najbardziej wartościowe w mojej grze. Przez lata współpracy udało nam się osiągnąć tę wyjątkową prostotę i klarowność oraz jasność przekazu. Jestem z tego niezwykle zadowolony.”
„Purcor” to szósty album Trygve Seima dla ECM (jako lidera lub współlidera), oraz debiut w barwach wytwórni Andreasa Utnema. Urodzony w 1973 roku Utnem zwrócił na siebie uwagę udziałem w trio norweskiego skrzypka ludowego Gjermunda Larsena Obok pracy muzyka kościelnego Utnem jest kompozytorem muzyki teatralnej i telewizyjnej oraz gra w kwartecie gitarzysty Bjørna Klakegga.
Trygve Seim zwrócił się w stronę nowoczesnego jazzu zainspirowany muzyką Jana Garbarka i Edwarda Vesalo. Jego podejście jest dalekie od konwencji. Saksofonista poświęcił się badaniom nad muzyką Azjatycką, Bliskiego Wschodu i Europy Wschodniej. Na muzykę Seima miały wpływ brzmienie ormiańskiego duduka, japońskiego fletu shakuhachi, oraz indyjskiego bansuri. Charakterystyczne dla niego delikatne cieniowania i faktury, mikrotonalne frazowanie, glissandi oraz gra legato równoważone są mocnymi partiami saksofonu tenorowego.  W balladach Seima słychać wpływ brzmienia Bena Webstera.
Oprócz własnych płyt, jako lider („Different Rivers”, „The Source and Different Cikadas”, „Sangam” and „Yeraz” - duet z akordeonistą Frodem Haltli), oraz z grupą The Source, Trygve Seim pojawia się na nagraniach ECM Sinikki Langeland (“Starflowers”) Christiana Wallumrøda (“Sofienberg Variations”) oraz Manu Katché (“Playground”).

Fragmenty płyty można odsłuchać tutaj

Tracklista - CD 1

1. Kyrie
2. Nu Seglar Vi Inn
3. Praeludium, Improvisation
4. Purcor
5. Responsorium
6. Credo
7. Pater Noster
8. Bhavana
9. Gloria, Improvisation
10. Solrenning
11. 312
12. Agnus Dei
13. Postludium, Improvisation
14. Nar Mitt Oye Trett Av Moye

Aktualności

więcej ›
Blue Note Records świętuje jubileusz 80-lecia
2019-01-09

Dziedzictwo legendarnego domu wydawniczego zostanie uhonorowane między innymi nowymi seriami winylowymi, filmem dokumentalnym, specjalnymi koncertami i prezentacjami klasycznych grafik Blue Note. ... więcej ›

Archiwum wiadomości ›

Nowości płytowe

więcej ›
21st Century Liability
21st Century Liability YUNGBLUD
Woman Of The World: The B...
Woman Of The World: The B... AMY MACDONALD
Vita Ce N’è
Vita Ce N’è EROS RAMAZOTTI

Zapowiedzi

więcej ›
Nocturne. The Piano Album
Nocturne. The Piano Album VANGELIS
Faure Debussy Szymanowski...
Faure Debussy Szymanowski... RAFAŁ BLECHACZ, BOMSORI KIM
In Search Of Mona Lisa
In Search Of Mona Lisa SANTANA