Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. 

[X] ZamknijDowiedz się więcej »

Purcor - TRYGVE SEIM / ANDREAS UTNEM

Znajdź więcej: TRYGVE SEIM / ANDREAS UTNEM| Jazz
Purcor
data premiery: 2010-10-15
nr katalogowy: 00602527432274

Duet Trygve Seima i Andreasa Utnema ma za sobą trzynastoletnią historię. Utnem, kompozytor muzyki sakralnej, zaprosił w 1997 roku saksofonistę Seima do współpracy. Dwaj muzycy improwizowali na temat psalmów. Koncerty odbywały się w trakcie wybranych kościelnych nabożeństw. „Graliśmy również kilka kompozycji Andreasa oraz moich” - wspomina Seim. Współpraca wkrótce przerodziła się w nieformalne, nieregularne koncerty, a w 2008 roku muzycy zdecydowali się w końcu nagrać wspólną płytę. Album „Purcor” został nagrany w Tøyen Kirke, jednym z kościołów w najstarszej części Oslo. Album noszący podtytuł: Pieśni na saksofon i fortepian, zawiera nowe opracowania części mszalnego ordynarium, folkowe pieśni, swobodnie zaimprowizowane utwory oraz nową wersję medytacyjnej kompozycji Seima „Bhavana” (po raz pierwszy pojawiła się na „Different Rivers”). Andreas Utnem mówi tu o „improwizowanej muzyce kościelnej”.
„Wykształcenie muzyczne Andreasa jest odmienne od mojego” - zauważa Seim. - „…ale zawsze potrafi wydobyć ze mnie to, co najbardziej wartościowe w mojej grze. Przez lata współpracy udało nam się osiągnąć tę wyjątkową prostotę i klarowność oraz jasność przekazu. Jestem z tego niezwykle zadowolony.”
„Purcor” to szósty album Trygve Seima dla ECM (jako lidera lub współlidera), oraz debiut w barwach wytwórni Andreasa Utnema. Urodzony w 1973 roku Utnem zwrócił na siebie uwagę udziałem w trio norweskiego skrzypka ludowego Gjermunda Larsena Obok pracy muzyka kościelnego Utnem jest kompozytorem muzyki teatralnej i telewizyjnej oraz gra w kwartecie gitarzysty Bjørna Klakegga.
Trygve Seim zwrócił się w stronę nowoczesnego jazzu zainspirowany muzyką Jana Garbarka i Edwarda Vesalo. Jego podejście jest dalekie od konwencji. Saksofonista poświęcił się badaniom nad muzyką Azjatycką, Bliskiego Wschodu i Europy Wschodniej. Na muzykę Seima miały wpływ brzmienie ormiańskiego duduka, japońskiego fletu shakuhachi, oraz indyjskiego bansuri. Charakterystyczne dla niego delikatne cieniowania i faktury, mikrotonalne frazowanie, glissandi oraz gra legato równoważone są mocnymi partiami saksofonu tenorowego.  W balladach Seima słychać wpływ brzmienia Bena Webstera.
Oprócz własnych płyt, jako lider („Different Rivers”, „The Source and Different Cikadas”, „Sangam” and „Yeraz” - duet z akordeonistą Frodem Haltli), oraz z grupą The Source, Trygve Seim pojawia się na nagraniach ECM Sinikki Langeland (“Starflowers”) Christiana Wallumrøda (“Sofienberg Variations”) oraz Manu Katché (“Playground”).

Fragmenty płyty można odsłuchać tutaj

Tracklista - CD 1

1. Kyrie
2. Nu Seglar Vi Inn
3. Praeludium, Improvisation
4. Purcor
5. Responsorium
6. Credo
7. Pater Noster
8. Bhavana
9. Gloria, Improvisation
10. Solrenning
11. 312
12. Agnus Dei
13. Postludium, Improvisation
14. Nar Mitt Oye Trett Av Moye

Aktualności

więcej ›
Poznajcie bliżej Beth Ditto
2017-04-25

Biografia Beth Ditto aż prosi się o wielki epilog. Ale najlepszym wprowadzeniem tak naprawdę jest tekst do „Oo La La" - Two sisters, four brothers/Hard worker, like my mother/Not bitter, so swe... więcej ›

Archiwum wiadomości ›

Nowości płytowe

więcej ›
Pleasure
Pleasure FEIST
ROCK N ROLL CONSCIOUSNESS
ROCK N ROLL CONSCIOUSNESS THURSTON MOORE
Strange Attractor
Strange Attractor ALPHAVILLE

Zapowiedzi

więcej ›
Guardians Of The Galaxy: ...
Guardians Of The Galaxy: ... SOUNDTRACK
The Musician
The Musician CHICK COREA
Charlie Watts Meets The D...
Charlie Watts Meets The D... CHARLIE WATTS