Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. 

[X] ZamknijDowiedz się więcej »
Jesteś tu: Strona główna Artyści A CAMP Biografia

A CAMP

A CAMP
Dodaj na:


A CAMPA CAMPA CAMPA CAMPNina Persson jest wokalistką, która nigdy nie marzyła o byciu gwiazdą. Mimo to, stała się ważną częścią sukcesu szwedzkiej muzyki na arenie międzynarodowej. Teraz, po wydaniu czterech płyt z The Cardigans, jej sława zwiększy się jeszcze bardziej. W sierpniu wydaje swój debiutancki album solowy, A Camp, wsparty kuszącym pierwszym singlem – I Can Buy You.

Album produkował Mark Linkous ze Sparklehorse. To jego pierwsza praca jako producenta, poza tworzeniem własnej muzyki. Co ciekawe, debiut Niny został zarejestrowany już wcześniej – z Niclasem Friskiem (Atomic Swing). Frisk miał wkład do kilku piosenek ponownie nagranych na płytę... Nina spotkała go pewnego wieczoru w barze. Gdy rozmowa przeszła na muzykę, odkryli że oboje podziwiają te same płyty. Dyskusja zaowocowała wspólnym pisaniem i nagrywaniem piosenek. Te utwory – oraz rzeczy dodane później przez Ninę (które napawają ją dumą) – złożyły się na repertuar A Camp. Pierwsze nagrania, które zrobiłam z Niclasem, były trochę przestarzałe. Zrobiliśmy je kilka lat temu. Spotkało się dwoje ogarniętych depresją ludzi – tak też brzmiała muzyka. Chciałam nadać piosenkom bardziej radosny nastrój, dlatego zdecydowaliśmy o ponownym nagraniu materiału – wyjaśnia wokalistka.
Jej wymarzonym producentem był właśnie Mark Linkous. Sparklehorse wywarli na niej wielkie wrażenie, określiła zespół mianem „najlepszego, co kiedykolwiek słyszała”. Podczas jednego z koncertów w szwedzkim mieście Lund, wręczyła Markowi kasetę ze starymi wersjami piosenek. Gdy spotkali się ponownie w czasie nagrywania jego najnowszego albumu, zebrała się na odwagę, by zaprosić go do produkcji solowego materiału. Mark posłuchał, utwory mu się spodobały – powiedział „tak”.
Nagrywanie miało miejsce w Woodstock (stan Nowy Jork). Nina samodzielnie dobrała zespół: Marka oraz Nathana Larsona, który gra tu na basie. W kilku kawałkach dołączył Niclas. Wokalistka opisuje sesję jako „plac zabaw”. Wspólnie szukali brzmienia, które byłoby zarówno śmiałe, jak surowe pod względem emocjonalnym. Do tego trochę sampli i dźwiękowych efektów.
Pod względem wokalnym i w tekstach, Nina prezentuje bardziej osobisty wizerunek, niż w swoich wcześniejszych dokonaniach. Muzyka Cardigans jest rezultatem współpracy pięciu osób, teksty które piszę są dla zespołu, są bardziej ogólne, bardziej „unisex”. Tu musiałam napisać coś osobistego, niczym dziennik. Pracuję z rodzajem muzyki, która pomaga ludziom zrozumieć samego siebie. Ale ujawniam tylko te sprawy, o których myślę, że można je ujawnić. Inaczej stałoby się to zbyt prywatne.
Na A Camp, Nina rozwinęła się także pod względem muzycznym. Jest dziewczyną, która zawsze kochała muzykę, ale niespecjalnie szukała sławy. Określa siebie mianem typowej „żeńskiej słuchaczki” – wsłuchującej się w teksty, dopóki nie dostanie gęsiej skórki, albo uśnie ze słuchawkami na uszach. Dużo czasu zajęło jej nazwanie siebie wokalistką, jeszcze więcej muzykiem – bez obaw o pretensjonalność. Myślę, że zrobienie własnej płyty mnie wzmocniło. Muzyka jest teraz moją pracą, ten album własnym dziełem. Stałam się bardziej pewna siebie.
Pytana o solową karierę w świetle działalności zespołu odpowiada: Cardigans są moją rodziną. Równie ważną, jak rodzina biologiczna. Podobnie jest z rodzicami: nie możesz bez nich żyć, ale nie chcesz z nimi żyć przez cały czas. Spotkaliśmy się ostatnio w Los Angeles, mieszkaliśmy przez tydzień w domu przy plaży i zrozumieliśmy jak fajnie jest kontynuować zespół.


Dodaj na:
STASHKA - Ocean Myśli


Nowości płytowe

więcej ›
Room 29
Room 29 CHILLY GONZALES, JARVIS COCKER
TRAVELLER
TRAVELLER Kroke
Blosom
Blosom MILKY CHANCE

Zapowiedzi

więcej ›
We Got Love
We Got Love THE KELLY FAMILY
Flowers In The Dirt (reed...
Flowers In The Dirt (reed... PAUL McCARTNEY
Let The Dancers Inherit T...
Let The Dancers Inherit T... BRITISH SEA POWER
Iggy Pop